DHI Saç Ekimi Nedir?

FUE yöntemi de kendi içinde çeşitli teknikler ile kategorize edilmektedir. DHI saç ekim tekniği aslında FUE saç ekim metotlarından bir tanesidir. Yani DHI olarak isimlendirilen “Direct Hair Implantation” yöntemi yeni bir yöntem olmayıp FUE saç ekim yönteminin farklı uygulanış şekilleridir.

Mevcut yöntemlerin geliştirilmesi ve daha başarılı sonuçların ortaya çıkması amacıyla saç ekimlerinde farklı uygulama yöntemleri denenmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi de donör bölgeden alınan saçın bekletilmeden hemen uygulanan “doğrudan saç ekimi” yani DHI yöntemidir. DHI saç ekimi yönteminde özel olarak tasarlanmış olan choi isimli kaleme benzer bir alet kullanılmaktadır. Kullanılan aletin ucundaki yapıya verilen isimden dolayı DHI yöntemine choi yöntemi olarak da adlandırılır.

DHI Saç Ekim Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Lokal anestezi uygulanmış donör alandaki saç kökleri özel bir cihaz yardımıyla gevşetilir ve bu kökler tek tek toplanır. Toplanan bu kökler,
özel uçlu bir kalem ile donör bölgeden alınan saç kökleri hiç bekletilmeden direkt olarak ekim yapılacak yere yerleştirilir. Diğer FUE yöntemlerinde olduğu gibi alınan köklerin bir solüsyonda bekletilmesi söz konusu değildir. Dolayısı ile greftler çok bekletilmeyerek canlılık süresi yüksek tutulması hedeflenir. Greflerin vücut dışında; her ne kadar özel solüsyonlar ve soğutucu kaplar içerisinde muhafaza edilse de; geçirdiği her dakika zarar görmesi ve canlılıklarını yitirebilme ihtimali vardır. Bu sebeple greftin donör bölgeden alınır alınmaz ekim yapıldığı takdirde ekim sonrası dökülme miktarı azalttığı düşünülmektedir fakat bilimsel olarak ispatı mevcut değildir. Aynı şekilde DHI yöntemi FUE yöntemine göre daha başarılıdır demek mümkün değildir.

Choi kalemi ve özellikleri

İlk olarak Güney Kore’de bulunan Kyungpook National University’ de geliştirilen ve adını buradan alan Choi kalemi, asyalıların karakteristik düz ve kalın telli saçlarında uygulanmıştır. Fakat kıvırcık saç tiplerinde deformasyonlara neden olduğu ileri sürülerek uygulaması zor bir metot kabul edilmiştir. Daha sonraları bu kalem üzerine yapılan çalışmalarda genel saç tiplerine uygun bir şekilde uygulanabilir versiyonu üretilmiş ve şu an kullanılan 0.65 ile 1 mm arasında değişen kalınlıklarda silindirik uçlu choi kalemleri son halini almıştır.
Operasyonda ortalama 2 ile 6 arasında choi kalemi ve bu kalemlerde 10 ile 15 arası choi ucu kullanılır.
Saç folikül donör bölgeden choi ucunun içerisinde toplanır. Folikül topladıktan sonra sırasını uzman doktora devreder. Bu kısım önemlidir, çünkü bu yöntemin çok hassas yapılması gerekir. Uzman doktor yaklaşık 45 derecelik açılarla ve saçın doğal çıkış yönüne uygun olarak kalemin itme mekanizmasını kullanarak ekimi tamamlar.

DHI Saç Ekiminin Avantajları

Bu yöntem traşsız saç ekimi olan long fue yöntemiyle birleştirilebilmektedir. DHI saç ekimi yöntemi için bir çok avantaj yazılsa da FUE yönteminden avantaj olarak pek farkı bulunmamaktadır. Yaraların daha hızlı iyileşmesi, daha sık ekim yapılabilmesi ya da donör bölgeye ve greftlere zarar vermemesi aslında sadece DHI yöntemine özgü avantajlar olmayıp FUE yönteminde de aynı avantajlar bulunmaktadır.

DHI Saç Ekiminin Dezavantajları

Öncelikle işlemin yüksek hassasiyet gerektiriyor oluşu konusunda uzman ve deneyimli bir doktorun kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekliliğini zorunlu kılıyor. Dolayısı ile ekim yapılacak yerin iyi incelenmesi gerekmektedir. Klasik FUE yönteminde yaklaşık 6 saatte işlem tamamlanırken bu yöntemde 6 saat içerisinde max. 3000 greft ekilebilmektedir. Bu sebeple saç ekimi seansları FUE yöntemine göre fazladır.
Ekim süresi diğer yöntemlere göre çok daha uzun sürmesinden dolayı daha maliyetlidir.