FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE saç ekimi yani açılımıyla foliküler ünite ekstraksiyonu, saç ekiminde son zamanlarda en fazla kullanılmakta olan tekniktir. Bu teknikte yeni ve özel tıbbi aletler kullanılarak saç kökü, sık olan yerden seyrek olan yere tek tek taşınır ve kafa derisinde herhangi bir kesim işlemi yapılmadığı için iyileşme süreci hem daha hızlı hem de daha kolay olur. Ayrıca kesim işlemi yapılmadığı için bu teknik, cerrahi bir teknik olarak sayılmaz. Bundan dolayı bu teknik, hem doktorlar hem de hastalar tarafından en fazla tercih edilen teknik olmuştur.

FUE Saç Ekimi Nasıl yapılır?

FUE saç ekimi diğer saç ekimi teknikleri arasında belki de en kolay ve risksiz olanıdır. Öncelikle, işlemi yapacak olan doktor ve ekibi tarafından hastanın kafa derisinde saç köklerinin seyrek ve sık olduğu bölümler belirlenir. Daha sonra saçların sık olduğu yani greftlerin alınacağı bölgede bulunan saçlar oldukça kısa bir şekilde kesilir. Greftlerin alınacağı bu bölge genelde ense bölgesi olmaktadır. Bu bölgeye lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma işlemi yapılır ve daha sonra greft alma işlemine başlanır. FUE saç ekimi tekniğinde özel uçlara sahip olan oldukça küçük aletler kullanılır. Bu aletlere FUE motoru ya da FUE DE FUE motoru denir. Bu motor sayesinde greftler, zarar verilmeden sorunsuz bir şekilde zarar verilmeden alınır. Daha sonra saçların seyrek olduğu bölgede bu greftler için yer açılır. Greftler, kendileri için açılan yerlere yerleştirilir. Greftleri, istenilen yere yerleştirilirken doktor, saçların uzama yönüne de dikkat eder ve böylelikle sorunsuz bir saç ekimi işlemi gerçekleşmiş olur.

FUE Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

FUE saç ekimi cerrahi bir işlem değildir fakat yine de lokal anestezi altında yapılan bir tedavi yöntemidir. Bundan dolayı hastaların saç ekimi işlemi öncesinde lokal anestezinin etkisini daha iyi hissetmeleri için dikkat etmesi gereken birçok şey vardır.

  • Öncelikle hastalar, bu işlemden 1 ya da 2 hafta kadar önce sigara ve alkol kullanımını kesmelidir. Alkol, verilecek olan anestezi miktarını etkileyeceğinden dolayı hasta, yakın zamanda alkol almışsa bunu anestezi uzmanıyla paylaşmalıdır.
  • Eğer hasta düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsa bu ilaç hakkındaki bilgileri anestezi uzmanına vermelidir ve hastaya kan testi yapılmalıdır.

Kan testi sonucunda eğer hastanın beklenmedik bir sorunu çıkarsa doktorlar, saç ekim işlemini iptal etme hakkına sahiptir. Bu yüzden işlem öncesinde hastalar gereken tüm tetkikleri yaptırmalı ve anestezi uzmanına danışmalıdır.

FUE Saç Ekiminin Avantajları

FUE saç ekimi diğer tekniklere göre daha fazla avantaja sahip olan bir tekniktir. Bu saç ekimi yönteminde diğerlerine göre daha fazla saç kökü bir seferde köklerin seyrek olan tarafa yerleştirilebilir. Bundan dolayı hastalar, kısa sürede etkili bir sonuç görebilirler. Bu işlemden yaklaşık 6 ile 9 ay sonra saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar.

  • Bu işlem sırasında herhangi bir kesim yapılmadığı için hastaların iyileşme süreci daha hızlı olur.
  • Hastaların kafasında asla bir iz meydana gelmez.
  • Hastalar, bu saç ekimi işlemi sonrasında hızlı bir şekilde normal hayatlarına dönebilirler.
  • İşlem sırasında da lokal anestezi uygulandığı için hastalar, kesinlikle bir acı ya da ağrı hissetmezler.
  • Bu saç ekimi işlem süresi diğer tekniklere oranla daha kısa sürede yapılmaktadır ve bu da hem hastayı hem de doktoru yormaz.
  • Tüm bu avantajlar göz önüne alındığında FUE saç ekimi tekniği, son zamanların en çok tercih edilen tekniği haline gelmiştir.