Bugün bu yazıda çok sayıda detaydan bahsetmek istiyorum çünkü karın germe ameliyatı ile ilgili halen dünyada gerçekleştirilmekte olan birçok çalışma var. Aslında tüm vücut cerrahileri meme estetiği , kol – bacak estetiği ve kalça estetiği gibi birçok alan dünya vücut kongrelerinin ana konusu olduğuna göre karın germe ameliyatını da sadece fazla derinin kesilip atıldığı gibi basit bir işleme indirgemek doğru olmaz.

Bu sefer karın germe ameliyatı sonrası ortaya çıkan ve istenmeyen durumlardan başlayarak bunların çözümlerinden bahsedelim dilerseniz.

Karın germe ameliyatı sonrası hangi problemler olabilir:

  1. İzin bikini dışına çıkması ve kötü olması
  2. Genital bölge dikkate alınmadan yapılan ameliyat sonrası genital bölgenin kötü gözükmesi
  3. Göbek deliğinin yerinin yanlış olması ve izlerinin kötü olması
  4. Özellikle göbek deliği üzerinde , göğüs kafesine yakın bölgede yeterli incelmenin sağlanamaması
  5. Bel bölgesi ile uyumsuz bir görüntünün ortaya çıkması ve belde fazlalık kalması
  6. Karın alt bölgesi sağ ve solda kulakçık şeklinde fazlalıkların oluşması
  7. Ödemin ve hissizliğin uzun sürmesi
  8. Dikiş yerlerinde iyileşme problemi yaşanması ve istenmeyen izlerin oluşması
  9. Karın germe işlemi sonrası fazlalıktan kurtulmanın yanında estetik, şekilli ve sportif bir vücuda yeterli düzeyde erişilememesi

Bakın aslında bir çırpıda bu işlemi geçirmiş birçok kişinin şikayeti madde madde dökülebiliyor önümüze şimdi tüm bu olumsuzlukların aslında minimalize edilebileceğini ve daha iyi sonuçların olduğunu söylesem. Elbette tüm bunları yazar ve konuşurken şu cümleyi unutmamalıyız “sanatçı ancak elinde olanı işleyebilir” .

Değerli hastalarım her operasyonda hernerede kesi yapılırsa yapılsın orada iz olacaktır ancak o izin kalitesi çok önemlidir. İşte bu noktada kullanılan dikiş materyali ve dikiş tekniği çok önemlidir , ben gerdim çok sıkı oldu diye birşey kabul edilemez mutlaka en kaliteli iyileşmenin olacağı hiç düğüm bırakılmayan yükün dermise verildiği ve cildi dikmeye bile gerek olmayan atravmatik teknik kullanılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Süreci

Genital bölge ve belden birlikte bahsetmek istiyorum çünkü bu iki bölge karın bölgesi ile birlikte gövdeyi oluştururlar. Yapılan ameliyat öncesi hazırlıkta mutlaka bu iki bölge değerlendirilmeli ve deformasyon varsa karın germe ameliyatı ile birlikte bu bölgelerde tedavi edilmelidir.

Göbek deliği doğum sonrası görsellik dışında hiçbir fonksiyon taşımayan bir yapıdır ancak estetik anlamda bizler için çok değerlidir. Pubisten yaklaşık olarak 10 cm yüksekte ve orta hatta bulunur ve karın germe ameliyatlarının çoğunda korunarak aynı yerden dışarıya alınır. Ancak bazı özel tekniklerde , eğer hastada çok yoğun liposuction yapılacaksa ve şekil verilecekse göbek deliği iptal edilip daha sonra bulunması gereken yerde lokal anestezi ile oluşturulabilir. Bu konuya hekim karar vermeli ve hastasını bilgilendirmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında

Karın germe ameliyatında mutlaka liposuction ile yağ alma işlemi yapılmalıdır. Çok nadir hastada eğer gerçekten sadece deri fazlalığı varsa tek başına germe uygulanabilir. Her neolursa olsun karında şişlik olmaması ve sıkı gözükmesi için bu işlem esnasında karın kasları da içeriden sıkılaştırılır. Tüm bu işlemler uygulanırken lenf damar ağı korunması halinde iyileşme sürecide çok daha süratli olacaktır.

Genel anestezi ile uygulanan karın germe ameliyatlarından sonra çoğu zaman hasta 1 gece hastanede yatar ve sonra evinde geçireceği ilk 3-5 gün istirahat eder. %90 hastada 7. Günden sonra kimseye ihtiyaç kalmaz ve işlerine güçlerine dönebilirler. Karın germe ameliyatı sonrası 3-4 hafta kullandığımız özel korseler mevcuttur ve bunların kullanılması şarttır.

Doğru kişiye uygulanacak doğru işlem sonrası ağrısız sızısız ve 5-7 günlük bir periodu olan karın germe işlemine çoğu zaman göbek deliği altında deri fazlalığı ve sarkması olan hastalar adaydır.