Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası hastaların dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Eğer hastalar bu birkaç noktaya dikkat etmesi durumunda, iyileşme süreçleri daha rahat ve hızlı geçecektir. Hastalar, operasyon sonrasında uzman doktorlar tarafından nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirilirler. Eğer hastalar gereken bakımları yapmazlarsa saç ekimi, olumsuz sonuçlar verebilir.

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Saç ekimi yaptıran hastalar, ilk 24 saat içerisinde kesinlikle ekim yapılan bölgelere su değdirmemelidir.
 • Hastalar, saçlarını yıkamak isterse hemen doktoruna başvurmalıdır. İlk yıkamalar genel olarak doktor tarafından yapılmaktadır.
 • Yıkamalardan sonra birkaç ay boyunca kesinlikle havlu kullanılması önerilmez. Havlu ile saç kurutmak saç köklerine zarar verdiğinden dolayı kullanılmaması gerekir.
 • Hastalar, spor gibi terletecek aktivitelere 2 ay kadar ara verilmelidir
 • Hem operasyon öncesinde hem de operasyon sonrasında bir süre kan sulandırıcı ilaçların kullanılması önerilmez.
 • Saç ekimi sonrası hastaların uzun bir süre alkolün kan sulandırma etkisinden dolayı tüketilmemesi gerekir.
 • E vitamini çok fazla tüketmesi önerilmez. Ayrıca hastalar, aspirin de kullanmamalıdır.
 • Operasyondan sonra ekim yapılan bölge yastığa pek fazla değdirilmeden yatılmalıdır. Bunun için klinik tarafından verilen boyun destekli özel yastıkların kullanılması tavsiye edilir.
 • Saç ekimi sonrası hastalar soğuk ya da sıcak havaya çıkarken dikkat etmelilerdir. Havanın ılık olması her zaman daha iyidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken ise yağmurlu havalardır. Yağmurlu havalar saç ekiminin sonucunu olumsuz etkileyebilir.
 • Eğer şapka kullanma gereği hissederseniz kullanılacak şapkanın ekim yapılan bölgeye değmemesi gerekir.
 • Operasyondan sonra bir süre sadece doktorun vermiş olduğu losyon ve kremlerle bakım yapılır. Bu kremlerin düzenli uygulanması oldukça önemlidir.
 • Saç ekimi sonrası bazen hastaların kafalarında şişlikler meydana gelebilir. Bunlar operasyon sonrası oluşan ödemlerdir ve doktor tavsiyelerine uyarak kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Eğer doktor gerekli görürse ekim işleminden sonra hastaya mezoterapi ya da PRP tedavisi gibi işlemlerin yapılmasını önerebilir. Bu işlemlerle birlikte ekilen saçlar daha da güçlenir ve daha sağlıklı bir şekilde uzar. Ayrıca saçlar, bu işlemler sebebiyle daha canlı ve parlak görünür. Hastalar, saç ekiminden yaklaşık bir sene sonra bu tedavilere de başvurabilirler.

Saç Ekimi Sonrası Dökülme

Saç ekimi sonrası şok dökülme adı verilen bir dökülme gerçekleşir ve vücudun yeni saç köklerini benimseme sürecinde gayet olağan bir durumdur. Eğer şok saç dökülmesi yaşanırsa hastalar asla panik yapmamalı ve umutsuzluğa kapılmamalıdır. Tavsiye edilen rutin bakımlarını yapmaya devam etmelilerdir. Şok dökülme süresinden yaklaşık 2 ay sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar. Normalde saçlarda herhangi bir azalma olmaz.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Tedavi uygulandıktan ertesi günü saç ekimi yapılan yerde kabuklaşma oluşur. Bu kabuklar saç ekimi yapıldıktan 6-10 gün içerisinde tamamen dökülmektedir. Donör bölgenin de iyileşmesi de 7-14 gün kadar sürmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar

Saç ekimi sonrası süreçte saçlar sık sık çıkıp dökülmektedir. Saçların nihai halini alması en az 8 ay sürmektedir. Saçların son halini alması genellikle saç ekimi yapıldıktan 8-12 ay arasında tamamlanmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

İlk yıkamanın doktor tarafından yapılması ve aktaracağı bilgilerin iyi dinlenilmesi gerekir. Doktorun anlattığı saç yıkama tekniklerinin uygulanması ve tavsiye edeceği şampuanların kullanılması gerekir.