Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Tıraşsız saç ekimi son zamanlarda saç ektirmek isteyen kişiler tarafından talep sayısı artan saç ekimi yöntemlerindendir. Normalde saç ekimi tedavilerinde işlem öncesi kişilerin saçları çok kısa bir şekilde kesilir. Saçlarını 20-25 cm gibi uzun bir şekilde kullanmak isteyenler saçlarını tıraş ettirmek istemeyebilirler. Hatta bazı insanlar, çok istedikleri saç ekimi işleminden sırf bu yüzden vazgeçmektedir. Tıraşsız saç ekimi yönteminde hastaların saçlarının kesilmesine gerek yoktur. Bundan dolayı hastalar, ekilen saçları sağlıklı bir şekilde uzamaya başlayana kadar saçsız bir şekilde kalmamakta ve bu durumda iyileşme sürecin boyunca da hastaların mutlu olmasını sağlayan bir durumdur.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Tıraşsız saç ekimi uygulaması, diğer saç ekimi yöntemleri ile aynı şekilde uygulanır. Bu yöntemde de FUE  saç ekimi tekniği kullanılır. Kafa derisinde herhangi bir kesim işlemi yapılmaz. Özel tıbbi aletlerle yara açılmadan işlem yapılır ve hastalar lokal anestezi etkisinde olduğu için işlem süresince acı ya da ağrı hissetmezler.

Bu saç ekimi işleminde öncelikle hastaların vücudunda bir donör bölge belirlenir. Bu donör bölgeler kafanın ense bölgesi sakal ve göğüs bölgesi olabilir. Daha sonra bu donör bölgeden alınan greftler, kelliğin olduğu bölgeye yerleştirilir. Bu saç ekimi yönteminin diğerlerinden en önemli farkı, işlem öncesinde hastaların kafalarının tamamen traş edilmemesidir. Fakat bazen bu yöntem, hastanın saçlarının bakıldığında belli olmayacak ufak bir kaç bölgenin traş edilmesi ile de uygulanabilir.

Bu yöntem sadece 1000 ve 1500 greftlik saç ekimlerinde uygulanır ve kesilen saçlar o kadar da göze batmaz. Ayrıca eğer hastalar saçlarını uzun kullanıyorsa, kesilmeyen saçlarını kullanarak kesilen kısmı kamufle edebilir. Bu şekilde kullanılan donör bölge kamufle edilmiş olur.

Saç ekimi işlemi bittikten sonra hastalar aynı gün içerisinde evlerine dönüp normal hayatlarına dönebilirler. Doktorlar, hastalara gerekli bakım önerilerini verdikten sonra hastaları taburcu edilirler. Hastalar da doktor tavsiyesine uyup iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Tıraşsız saç ekimi yöntemi, birçok avantaja sahip olduğundan dolayı saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en fazla tercih etmekte olduğu yöntem olmuştur. Bu avantajları sayacak olursak şunları sıralayabiliriz:

  • Tıraşsız saç ekimi öncesinde, hastalar tüm saçlarını kestirmek zorunda değildir. Bazen saçları hiç kesilmez bazen de sadece ufak bir kısım kesilir.
  • Hastaların saçlarının hepsi kesilmediğinden dolayı, kafa derisinde oluşan operasyon sonrası kırmızı lekeler kamufle olur.
  • Bu yöntemle yapılan saç ekimi sırasında, hastaların saçları kısaltılmadığı için hastalar, yaşadıkları farkı görebilmek için aylarca beklemeye gerek duymaz, farkı anında hissederler.
  • Bu saç ekim yöntemini seçen kişilerde, saç ektirmiş görüntüsü olmaz ve saçları gayet doğal bir şekilde durur. Bunun sayesinde hastalar, günlük hayatlarına daha kolay bir şekilde devam eder.

Tıraşsız Saç Ekimi İşleminin Dezavantajları Nelerdir?

Aslında diğer saç ekimi yöntemlerine göre daha fazla avantajı olan tıraşsız saç ekimi işleminin birkaç dezavantajı da vardır. Bu dezavantajları da şöyle sıralayabiliriz:

  • Maksimum 1000-1500 greft ekilebilmektedir.
  • Bu işlemde saçlar tıraş edilmeyip uzun bırakıldığı için operasyon biraz daha zahmetli olmaktadır ve bu da dolayısıyla operasyon süresini uzatmaktadır.
  • Bu yöntem, diğerlerine göre daha zahmetli olduğu için maliyeti etkilemektedir.
  • Saçlarını kestirip saç ekimi yaptıranların kafa derisi daha görünür olur ve meydana gelen bir sorun hemen fark edilip düzeltilebilir fakat saçlarını kestirmeden saç ekimlerinde oluşan sorunlar gözden kaçırılabilir.